Tak druhá část názvu je nepochybně narážkou, na komediální seriál Muži na stromech, kde se můžeme s Aljaškou seznámit z televizních obrazovek. Což nás vede k prvnímu přívlastku – nepochybně je to země pro dobrodruhy. Tak se na tuto lokalitu podíváme trochu blíž.
Dobrodružství zde lze zažít hned v několika oblastech. Tou první je samozřejmě samotné klima Aljašky, některé oblasti Aljašky jsou pokryté tzv. permafrosty (nikdy nerozmrzajícími úseky půdy) a ledovci, podnebí je chladné a přechází až do polárního.
Setkáme se tu tak s jevy typickými pro polární oblasti – polární nocí, kdy slunce nevychází ani ve dne, a polárním dnem, kdy slunce naopak nezapadá ani v noci, a my tak můžeme sledovat úkaz zvaný Půlnoční slunce, a užít si slunečního svitu i o půlnoci. V době polární noci, která na některých místech trvá i několik dní či týdnů, zase můžeme sledovat nádherné polární záře.
Uchvátit nás může divoká příroda s množstvím hor a jezer, nalezneme tu mnoho přírodních rezervací a tradičních živočichů. Také možná natrefíme na tzv. Opilý les, což není důsledek vydatného popíjení alkoholu, ale již zmíněných permafrostů, které na některých místech rozmrznou a způsobí tak posuvy půdy a kmenů stromů.
A když už byla řeč o dobrodruzích, ti zde ještě v době poměrně nedávné hledali zlato poblíž řek Yukon a Klondike. Jsou tu i bohatá ropná naleziště, což napomohlo k rozvoji průmyslu a většímu přílivu obyvatel. Aljašku koupilo USA od Ruska a vedle přistěhovalců z obou zemí, zde nalezneme i tradiční eskymácké obyvatelstvo nebo také několik indiánských kmenů.
Aljaška je také místem pro výzkumníky zajímající se o výzkum severské fauny a flory, Aljašskou univerzitu nalezneme ve městě Fairbanks, a toto druhé největší aljašské město je také konečnou stanicí Aljašské železnice. A ostatně i takový výlet po tradiční železnici by mohl být zajímavým dobrodružstvím.
ZP