Perfektní sněhové podmínky až do dubna, gigantický skiareál a přitom jen 6 hodin od Prahy. To je St. Anton am Arlberg, který si prostě nemůžete nezamilovat.
Destinaci pro lyžařskou dovolenou na samém konci sezóny je třeba vybírat opravdu dobře, protože leckde už koncem března natož začátkem dubna o kvalitní sníh ani nezavadíte. Klasickým vodítkem může být dostatečná nadmořská výška, nebo přítomnost ledovce ve skiareálu. St. Anton, kde jsme si vyzkoušeli pozdní lyžovačku, nabízí vršky svahů od 2.800 metrů a má navíc to štěstí, že i přes absenci ledovce má sněhové podmínky jak v březnu, tak i v dubnu skvělé.
6 hodin a jste na svahu
Do skiareálu St. Anton Am Arlberg se dostanete po cca šesti hodinách jízdy (počítáno z Prahy), a to dokonce celou dobu po dálnici v případě, že zvolíte směr na Rozvadov, Mnichov a Innsbruck. Teprve poslední kilometry pojedete po regionální silnici malebným údolím přímo k St. Antonu.
Počítejte s tím, že St. Anton není žádná malá vesnička s pěti dřevěnými domky. Ba přímo naopak. Je to městečko, které tepe denním i nočním životem a nabízí přehršel jak honosných tak klasických hotelů, penzionů, drahých restaurací i okázalých barů, pubů, apré ski a diskoték.
Každopádně se připravte na to, že po jediné návštěvě tohoto regionu zcela změníte pohled na to, jak by měl opravdu kvalitní skiareál vypadat. Tady totiž budete jen těžko hledat vady či nedostatky. Sjezdovky jsou perfektně upravené, služby spojené s lyžováním (jako jsou půjčovny, servis, úschovny atd.) jsou dotažené k dokonalosti, a co se týče barů a restaurací na sjezdovkách, budete prostě nadšení. Nejen co do kvality jídel, ale také ruku v ruce s jejich architektonickou malebností i vazbou na historické prvky.
Jen pro zkušenější lyžaře?
S čím je ovšem nutné v Antonu počítat, to je jistá obtížnost místních svahů. Zatím jsem totiž ve všech tyrolských skiareálech našel alespoň jednu, nebo třeba i dvě vysloveně lehoučké – téměř ploché modré sjezdovky, kde se úplní začátečníci cítí opravdu komfortně. A to i v momentu, kdy se teprve učí plužit. Tady ale nic takového nečekejte. Jak říkají místní. Naše modré jsou spíše červené, červené jsou spíše černé a černé? Vyzkoušejte a řekněte si pak sami, jak hodně jsou náročné.
Na druhou stranu z mého pohledu to až tak drastické v reálu není. Dali jsme si letos s týmem tu práci a hledali jsme pro vás pár tipů na co nejsnazší sjezdy – a samozřejmě jsme je našli. Pokud se necítíte na prudší červené, nebo se prostě chcete na začátku dovolené prostě rozjezdit, zaměřte svoji pozornost na modře značené sjezdovky pod vrcholky Galzig (sjezdovky číslo 5 a 8) a Kapall (36, 23 a 34). Necméně pokud naopak hledáte to nejbrutálnější peklo, které si chcete projet, orientujte se na sjezdovky číslo 2 a 25. Najdete je rovněž pod zmíněnými vrcholky Galzig a Kapall.
Místa, která vám berou dech
Modrá číslo 8 vám nabízí ten nejkrásnější výhled a ve finále také nejlepší fotky z areálu. Je to vskutku nezapomenutelný pohled, který doslova bere dech.
Stejně úžasný je potom ještě výhled z nejvyššího bodu skiareálu, kterým je vrchol Valluga. Ten sedí v nadmořské výšce 2.811 metrů nad mořem a stráží široká freeridová pole pod ním. Na Vallugu se dostanete nejrychleji ze St. Antonu slavnou supermoderní lanovkou Galzig bahn, která pojme až dvacet lidí a vede z unikátní skleněné nástupní stanice. Dále pak budete stoupat lanovkami Valluga 1 a Valluga 2 a už stojíte na čepici celého regionu. Pro pěkné fotky si nezapomete vytipovat slunné dny a ideální ranní, nebo podvečerní světlo.
Kolik stojí skipasy v St. Anton Am Arlberg?
(prosinec až duben)
1 den
dospělý – 54,50 eur, dítě – 32,50 eur, senior – 49,50 eur
3 dny
dospělý – 158 eur, dítě – 94 eur, senior – 140 eur
7 dní
dospělý – 324 eur, dítě – 194 eur, senior – 279 eur
Nadmořská výška skiareálu St. Anton am Arlberg:
1 304 – 2 811 m
Délka upravených sjezdovek a počet vleků:
Celkem 88 vleků
modrá – 131 km
červená – 123 km
černá – 51 km
foto: Petra Zápecová