Období, kdy léto končí, ale chladný podzim je ještě v nedohlednu, přímo vybízí pro výlety po českých luzích a hájích. O návštěvu si také říkají naše národní parky, jako například České Švýcarsko. Výchozím bodem Národního parku České Švýcarsko je jednoznačně obec Hřensko. Malá hraniční obec tvoří vstupní bránu do tohoto parku.
Už jen pouhý příjezd do Hřenska zejména z děčínské strany stojí zato. Cestu lemuje řeka Labe a okolo se tyčí pískovcové skály. Na své si přijdou cyklisté, motorkáři i řidiči aut. Obec samotná se nachází v hluboké rokli – je nejníže položeným místem v České republice, a protéká jí říčka Kamenice.
První zmínka o obci Hřensko je z 15. století, kdy tu stála jedna krčma sloužící plavcům a vorařům. Teprve v průběhu 16. století se zde začali usidlovat další obyvatelé jejichž zdrojem obživy bylo nejen plavení dříví, ale také sklo, které se zde skladovalo. S přibývajícími léty nabývala obec na významu a dnes žije čilým turistickým ruchem. Je protkaná restauracemi a nabízí mnoho ubytovacích kapacit.
Málokdo ví, že Hřensko a jeho okolí bylo inspirací pro světoznámého spisovatele pohádek Hanse Christiana Andersena, který toto místo několikrát navštívil.
Hřensko je výchozím místem pro výlety na Pravčickou bránu a do soutěsek řeky Kamenice, které je možné absolvovat projížďku na lodičkách. Od dubna do října můžete využít parník nebo jednopatrový historický autobus německé společnosti a udělat si výlet na německou stranu hranice. Parník zastavuje ve všech vesničkách podél řeky a lze s ním dojet až do Drážďan.
Děti potěší jízda v historickém autobusu, který několikrát denně projíždí trasu z Mezní Louky přes Hřensko do saského Königsteinu.
Co si ještě nesmíte nechat ujít?
Edmundova a Divoká soutěska
Na řícce Kamenice lze proplout lodičkou Edmundovou a Divokou soutěskou. Stěny Edmundovy soutěsky tvoří strmé, skalní stěny, které vystupují nad úroveň hladiny do výšky až150 metrů. Nad soutěskou vystupuje řada skal se zajímavými útvary, např. Skalní rodina či Strážce. V úseku, kde skály spadají přímo do vody, nahrazuje cestu plavba na člunech.
Tam, kde už se na člunech nedostanete, navazuje pěší stezka po levém břehu k Meznímu můstku, odkud se dá pokračovat až do Divoké soutěsky (nebo vystoupit po schodech do Mezné).
Divoká soutěska je hluboký skalnatý kaňon řeky Kamenice a u Mezního můstku navazuje na Edmundovu soutěsku. Od Mezního můstku vede stezka k dolnímu přístavišti, další 450m dlouhý úsek přístupný jen na člunech.
Všechny plavby jsou vhodné i pro děti a starší osoby.
Pravčická Brána
Nejnavštěvovanějším místem Českého Švýcarska je Pravčická brána – největší přirozená skalní brána na našem kontinentu.
Pravčická Brána je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Rozpětí oblouku u dna je26,5 m, výška otvoru16 m, šířka 7-8 m, minimální tloušťka3 m, vrcholová plošina brány je21 mnad jejím dnem.
Od místa vstupu k Pravčické bráně vede několik upravených stezek a schodišť na jednotlivé vyhlídky, odkud lze Pravčickou bránu pozorovat. Za příznivého počasí lze dokonce dohlédnout až na Děčínský Sněžník.
Malá Pravčická brána
Malá Pravčická brána je menší sestra Pravčické brány. Je vysoká jen2,3 m, široká3,3 ma 1-1,5 metrudlouhá. Její návštěva přesto stojí za to.
Sandra Špačková
foto: elPadawan, gravitat-off