Souostroví Madeira je autonomní oblastí Portugalska. Přezdívka „ostrov věčného jara“, vystihuje celoroční vlídnost zdejšího počasí. Ani v létě se zde nedočkáte extrémně vysokých teplot.
Oficiálním jazykem je portugalština. Samozřejmě se zde domluvíte anglicky, popř. i jinými světovými jazyky. Madeira je členem Evropské unie. Platí pro ni rovněž evropské standardy. Je to vyspělá, bezpečná země. Samozřejmě se zde platí Eurem. Je zde časový posun stejný jako ve Velké Británii.
Možností, jak strávit dovolenou na Madeiře je bezpočet. Dopřát si můžete poznávací dovolenou plnou zážitků (Už samotný přílet na ostrov stojí za zmínku. Ranvej mezinárodního letiště Madeira Airport je tvořená železobetonovým mostem vybíhajícím do oceánu a čnícím 60 metrů nad hladinu.), ale je zde i spousta příležitostí pro odpočinek plný válení se na pláži.
Kvůli skalnatému charakteru ostrova však nelze počítat s plážemi táhnoucími se po celém obvodu ostrova. Nacházejí se zde spíše menší písčité či oblázkové pláže. Nejčastěji se zde však vyskytují uměle vytvořené pláže a přírodní koupaliště. Fandové vodních sportů si zde přijdou na své – od vodních lyží, přes windsurfing, po potápění.
Na své si na Madeiře přijdou i ti, kdo touží po aktivním prožití dovolené.
Dávní obyvatelé Madeiry protkali ostrov kvůli nerovnoměrnému množství srážek, soustavou zavlažovacích kanál, tzv. levád. Právě podél nich na ostrově vznikly stezky, které jsou turisty hojně využívány. Celkem zde existují tři stupně obtížnosti, od menší vycházky po výšlap na nejvyšší horu Madeiry Pico Ruivo (1862m).
Kde se ubytovat? Velice oblíbená je vesnička Canico do Baixo ležící na východním pobřeží, která za svou prosperitu vděčí turistickému ruchu. Je zde k nalezení několik velmi kvalitních hotelů, určených nejen náročné klientele. Na mořském břehu jsou vybudovány členité terasy a schůdky, umožňující pohodlný vstup do vody. Výhodou je i blízkost jak hlavního města, vzdáleného zhruba 12 kilometrů, tak letiště. Když vás poklidná atmosféra města omrzí, vyrazte do Funchalu do víru nočního života.
Hlavní město Funchal není jen o nočním životě, je také plné květin a křivolakých uliček, které po setmění nabízejí pořádnou dávku romantiky. Leží v jižní části ostrova a žije v něm přes 100 000 obyvatel. Z historických staveb byste si neměli nechat ujít pevnost Fortaleza de Sao Tiago, jejíž úkolem byla hlídat město před nápory pirátů. Nejvýznamnější sakrální stavbou města je katedrála Sé.
Na stráni pod přístavem se nachází luxusní čtvrť Monte, kde je v tamním kostele pochován císař Karel I. Adrenalinoví nadšenci určitě přivítají bezmála dvoukilometrový sjezd na proutěných saních.
Severně od Funchalu pak leží Údolí jeptišek. Nad údolím se tyčí vyhlídka Eira do Serrado, odkud se skýtá pohled do více než půlkilometrové hloubky. Název údolí dostalo po roce 1566, kdy do něj utekly jeptišky z kláštera na pobřeží při příjezdu pirátů. Později se tu kromě jeptišek ukrývali i poustevníci a zločinci.
Porto Santo leží necelých 50 kilometrůseverovýchodně od ostrova Madeira. Mezi oběma ostrovy funguje lodní a letecké spojení. Žije zde asi 4 500 obyvatel, nejvíce pak ve městě Vila Baleira. Hlavním turistickým lákadlem ostrova je devítikilometrová písčitá pláž, a další rozptýlení pak poskytne kvalitní golfové hřiště.