Přibližně 30 kilometrů od Palerma směrem na Neapol leží Pompeje. Město, jehož zkáza fascinuje lidstvo již téměř dva tisíce let. Jedná se o jedno z nejdůležitějších míst archeologických vykopávek na světě.
Zájem veřejnosti je obrovský. Ročně sem zavítají asi 3 miliony turistů.
Patnáct set let pod sopečným prachem
Římské přímořské letovisko bylo 24. srpna 79 po výbuchu sopky Vesuv vyhlazeno tak dokonale, že celých patnáct set let lidé ani nevěděli, kde přesně se sídlo nacházelo. V roce 1599 byly Pompeje objeveny při výkopu podzemního tunelu pro odvod vody z řeky Sarno, ale nikdo si nálezy fresek nespojil s existencí antického města. Pompeje tak ležely pod sopečným materiálem dalších 150 let.
Dnes nám však odhalené segmenty Pompejí pomáhají poznat život Římanů, neboť město bylo chyceno ve své zkáze a vulkanickým materiálem dokonale zakonzervováno.
Od roku 1997 jsou Pompeje na seznamu kulturního dědictví UNESCO, spolu s dalšími podobnými památkami v okolí pod názvem Vesuvský národní park.
Prohlídka města – stojí za to?
Prohlídka začíná u Fóra (centrum celého městského života) a pokračuje k lázním a divadlům, přes Via dell´Abbondanza k nejbohatším soukromým domům vyzdobeným překrásnými freskami mozaikami jako Faunův dům či Vila mysterií.
Domy se dodnes probádávají a jedním z posledních zrestaurovaných domů je Dům cudných milenců, který své jméno nese po jedné fresce, na které je zobrazen mladý líbající se pár. Snad nejlépe probádaným domem je pak dům Julia Polybia, v němž se prostřednictvím multimediální projekce můžete vydat na cestu časem.
V nedávné době však spadly dvě budovy ve městě, zřejmě následkem intenzivních dešťů a dlouhodobého poškození. V současné době je tak přístupná jen třetina budov, kterou mohli navštívit turisté v šedesátých letech.
Sandra Špačková