Zante, Ostrov vůní, Květina východu, Levanta. To všechno jsou jména, kterými se pyšní ostrov Zakynthos. Zajímavostí je, že na něm můžete pozorovat mořské želvy karety…
Častá zemětřesení
Zakynthos je velmi členitý ostrov, což je následek častých zemětřesení. Nejvyšší hora ostrova Vrachionas měří758 metrů. Po geologické stránce je ostrov rozdělený na tři oblasti – hornatý a kopcovitý západ a východ a úrodný střed. Rozeklaná skaliska a kopce jsou ostatně důvodem, proč se ostrov jmenuje Zakynthos. Ve starořečtině ZA znamená mnoho a KYNTHOS kopců, a to je skutečně trefná definice.
Jiný názor ale praví, že ostrov je pojmenován podle Zakyntha, syna trojského krále Dardanose, který zde kolem roku 1500 před naším letopočtem založil první osadu.
Bohatá historie
Buď jak buď, Zakynthos patří mezi nejromantičtější místa Řecka. V řecké mytologii se praví, že bohyně lovu Artemis a bůh světla a věštby Apollo zde nejraději trávili volný čas. Půvab a bohatství ostrova znali už Achajci a Arkadijci, mezi jeho vlastníky patřili Athéňané, Makedonci a po nich Římané. Ve středověku přišli Vandalové a poté Normané. Významný mezník přišel v roce 1479, kdy se ostrova zmocnili Turci. Zůstali tu však pouhé dva roky. Pak patřil ostrov až do roku 1797 Benátčanům, které sužovaly pirátské nájezdy. Po britské nadvládě se Zakynthos v roce 1864 definitivně připojil k Řecku.
Rodiště básníků
Dnes je Zakynthos oblíbeným místem turistů. Dodnes si zachoval italsko-benátský ráz, protože po tři staletí patřil Benátské republice. Díky tomu je tu mnoho benátských staveb, od paláců po mohutnou pevnost. Bez zajímavosti není ani to, že ostrov je rodištěm básníků. Pochází odtud autor řecké národní hymny Dionysios Solomos (1798-1857), básník Andreas Kalvos (1792-1869) a italský básník Ugo Foscola (1778-1827).
Příjemné podnebí
Zakynthos má příjemné subtropické klima. Díky němu zde turistická sezóna začíná už v květnu a končí až s posledními říjnovými dny. V létě se teploty pohybují kolem35 °C. Teplota vody u příjemných písečných plážích je kolem24 °C.
Pár slov z geografie
Zakynthos leží 17 námořních mil od Peloponésu, rozloha činí406 kmčtverečních a pobřeží má délku123 kilometrů. Je třetí největší ostrov Jónského moře a jedenáctý největší ostrov Řecka. Politicky a správně patří k Zakynthosu rovněž Strofadské ostrovy (Arpina a Stamvranio). Mají nízkou nadmořskou výšku (maximálně10 metrů), takže vypadají, jakoby plavaly na hladině. Proto se jim říká i Plovoucí ostrovy. Nedaleko od Strofadských ostrovů se nachází Inousský příkop, kde má Středozemní moře největší hloubku (kolem 4500 až5000 metrů).